Bezpečnosť elektrickej kolobežky – 12 tipov ako jazdiť bezpečne

Je pravda, že v lete v roku 2020 boli hlásených viacero úrazov spojených s použitím elektrickej kolobežky. Elektrické kolobežky môžu dosahovať vysoké rýchlosti. Priemerná mestská kolobežka však väčšinou dosahuje rýchlosť maximálne 25 km/h.

Nehody často krát vznikajú nedostatočným poznaním kolobežky a najmä brzdnej dráhy. Vodiči elektrickej kolobežky sú často krát neohľaduplný k ostatným účastníkov cestnej premávky. Často tento jav môžeme sledovať na chodníkoch, kde je síce jazda na kolobežke dovolená, ale len rýchlosťou chôdze teda do 5 km/h.

 

Ako jazdiť bezpečne?

  1. Vyskúšajte si jazdné vlastnosti kolobežky niekde v kľudnom prostredí, kde nie sú autá ani chodci. Vyskúšajte si ako vaša kolobežka brzdí či pridáva. Poznajte jej možnosti.
  2. Pokiaľ idete dole kopcom zvoľte pomalší rýchlostní režim napríklad 10 km/h. Tento mód Vás bude neustála brzdiť a nedovolí Vám nabrať nekontrolovateľne rýchle zrýchlenie. Navyše nebude musieť tak často stláčať brzdu. Brzdenie bude automatické a plynulejšie, preto sa znižuje riziko šmyku.
  3. Dávajte pozor na mokrú cestu. Riziková je najmä mokrá cesta dole kopcom, pri brzdení je zvýšené riziko šmyku, kedy sa už kolobežka väčšinou nedá ovládať.
  4. Zvážte používanie kolobežky v prípade námrazy. Klasické mestské elektrické kolobežky sú väčšinou nevhodné do mrazu. Pokiaľ máte terénny model kolobežky buďte tiež ostražitý. Aj pri terénnych kolobežkách je mráz veľký problém.
  5. Používajte prilbu na elektrickú kolobežku. Riziko nehody hrozí stále, chráňte najdôležitejšiu časť tela kvalitnou prilbou. Zvážte používanie chráničov.
  6. Na kolobežke je povolený len 1 jazdec. Je nebezpečné chodiť vo dvojici a navyše ľahko môžete prekročiť nosnosť kolobežky, ktorá sa u klasických kolobežiek pohybuje od 100 kg do 130 kg. Brzda bude pri dvoch fungovať oveľa horšie.
  7. Prispôsobte terén vlastnostiam kolobežky.
  8. Buďte riadne osvetlený. Väčšina kolobežiek disponuje predným a zadným svetlom. Avšak často krát je toto osvetlenie nedostatočné. V tomto prípade zvážte používanie externej čelovky a zadnej blikačky napríklad formou helmy s osvetlením alebo umiestnite blikačku na batoh či odev. Reflexná bunda sa odporúča najmä v hmle či daždi. Odporúčame ju aj v prípade tmy.
  9. Pokiaľ ešte len zvažujete kúpu kolobežky snažte sa vybrať kolobežku tak aby disponovala aspoň jednou kotúčovou brzdou.
  10. Dávajte pozor na autá. Pokiaľ jazdíte po ceste držte sa v pomalom pruhu čo najviac vpravo. Nie všetky autá vás musia vidieť, môže sa vám stať, že budete stáť v mŕtvom uhle, kedy vás vodič nevidí. Myslite na predpisy. Dávajte pozor na značky a prednosti.
  11. Ak môžete zvoľte trasu po ceste pre cyklistov alebo zvoľte cestu kde je menšia premávka.
  12. Nejazdite pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Zvyšujte riziko nehody a môžete prísť o vodičské oprávnenie.

 

Na odpoveď či je elektrická kolobežka bezpečná neexistujte jedna odpoveď. Nehody bohužiaľ vznikajú aj na autách, bicykloch, lyžiach či korčuliach. Faktorom je, že stret bicykla alebo kolobežky s autom môže spôsobiť vážne zranenia.

Zlepšením situácie by boli rozsiahle cestičky pre cyklistov, ktoré vo vyspelých štátoch majú. Dúfajme, že sa bude situácia ohľadom ciest pre cyklistov zlepšovať a budeme tak môcť jazdiť bezpečnejšie.