Je elektrická kolobežka ekologickejšia ako auto? Prečo je ekologickejšie kúpiť si svoju kolobežku ako používať kolobežky, ktoré sa dajú požičať?
Ak ste už niekedy vyskúšali elektrickú kolobežku, pravdepodobne ste sa zamýšľali nad tým, aký dopad majú automobily na životné prostredie. Prepravovanie elektrickými kolobežkami je v prvom rade lacný a zábavný spôsob, ako sa dá presúvať v rámci mesta.
Keď prechádzate popri ľuďoch v autách, či MHD, zaujíma vás, či je Váš spôsob prepravy ekologickejší? Koniec koncov, vieme, z čoho je naša kolobežka vyrobená? Vieme niečo o dobíjaní kolobežky? Je náš elektrický skúter dokonca “zelený”?
Z čoho je vyrobená elektrická kolobežka?
V prvom rade náš elektronický zázrak je len malým zlomkom hmotnosti a veľkosti akéhokoľvek vozidla, a preto začína s obrovskou environmentálnou výhodou. Auto musí prepravovať nielen hmotnosť svojich cestujúcich, ale aj vlastný objemný a ťažký rám. Priemerná váha vozidla je asi 1,4 tony, zatiaľ čo typické SUV váži takmer 2 tony.
Elektrický motor, ktorý poháňa kolobežku, obsahuje rovnaký druh minerálov vzácnych zemín, aké sa nachádzajú v generátore elektrických automobilov, ale oveľa menšie množstvo.
Prvým dôležitým krokom k minimalizácii dopadu na životné prostredie je výber elektrickej kolobežky s vysoko kvalitným motorom a spoľahlivou a odolnou batériou. Tieto sú síce cenovo očosi vyššie, ale správnym výberom kvalitnej kolobežky sa vyhnete príliš skorému servisovaniu, prípadne dokupovaniu novej batérie.
Z akého materiálu sa vyrába kolobežka? Náš malý pomocník je pravdepodobne vyrobený z hliníka, ktorého je dostatok, avšak je dosť energeticky náročný na ťažbu. Pri recyklácii kolobežky je výrobný proces o 95% menej energeticky náročný, ako je potrebné na extrakciu z pôvodnej hliníkovej rudy.
Najdôležitejší je výber stavebných materiálov, ktorú používa výrobca. Pozitívnym faktom je, že na výrobu sa používa hliník, nakoľko jeho recyklácia je dnes už ľahký a dobre zavedený priemyselný proces.
Ďalšou súčasťou kolobežky je často menšie množstvo ocele, ktoré sa dá tiež recyklovať. Bohužiaľ, nie všetok materiál, ktorý sa používa v niektorých kolobežkách, sa dá jednoducho znovu použiť, resp. na znovupoužitie je potrebnej veľa energie.
Požičanie elektrickej kolobežky alebo kúpa? Čo je ekologickejšie?
Elektrická kolobežka nevytvára výfukové plyny, pretože je poháňaná výlučne elektromotorom. To znamená, že pri jazde prispievame do svojho mesta nulovým znečisťovaním ovzdušia. Nabíjame svoje e-kolobežky energiou, ktorá je viac uhlíkovo neutrálna ako benzín alebo nafta.
Na rozdiel od priemerného vozidla, ktoré emituje 650 gramov CO2/1km, sú emisie vlastnej (súkromnej) kolobežky na rovnakú vzdialenosť zhruba 65 gramov a asi 202 gramov u kolobežiek na prenájom. Takže e-kolobežky sú asi o dve tretiny menej škodlivé ako bežné motorové vozidlá.
Prečo si však požičiavať kolobežku, keď môžete vlastniť tú, ktorá je trikrát ekologickejšia? Tento fakt vyplýva práve z nabíjania kolobežiek. Zatiaľ čo tú vlastnú si môžete nabíjať v pohodlí domova, kolobežky určené na prenájom pre verejnosť je nutné dobíjať na to určených miestach. Prevádzkovateľ tak musí zabezpečiť prevoz kolobežiek, opäť automobilom, dobitie, a následný prevoz spať na stanovište.
Keď si budete niekedy vyberať svoju elektrickú kolobežku, môžete si priplatiť a kúpiť model, ktorého batéria vydrží dlhšie, a tak znížite ekologický dopad na životné prostredie. Životnosť kolobežiek, ktoré sú určené na zapožičanie zriedka presahuje 18 mesiacov. To, čo nie je recyklovateľné, sa žiaľ dostane na skládku.